Preovlađujuće plava slika na televizoru?
Preovlađujuće plava slika
Ovo je manifestacija neispravnosti pozadinskog osvetljenja i jedna je od najčešćih neispravnosti na generaciji LED televizora od 2017. godine do danas (2024).
Izvor svetla za pozadinsko osvetljenje čine plave LED diode na koje je nanet sloj fosfora. Plava monohromatska svetlost LED dioda samo pobuđuje fosfor koji tihim sagorevanjem daje belu polihromatsku svetlost. Vremenom i radom fosfor sagoreva, sloj postaje tanji i propušta neželjenu plavu svetlost. Postepeno slika postaje preovlađujuće plava pa i potpuno plava. Kada se sloj fosfora potpuno potroši, ostaje samo inicijalna plava svetlost LED dioda koja nesmetano prolazi do oka gledaoca.
Ovaj proces počinje od prvog dana, a od momenta kada se to primeti na slici do potpuno plave slike prođe i više meseci. Postepenost ove pojave često učini promene boje neprimetnom. To je razlog zašto će ovo najpre uočiti vaši gosti i ako vam skrenu pažnju, učinili su vam uslugu. Plava svetlost je veoma opasna za živi svet pa i za naše oči.
Način popravke
Potrebno je rasklopiti TV do nivoa skidanja matrice (displeja) i zameniti set LED traka originalnim. Ovde je jako važno ugraditi originalne LED trake obzirom da širina spektra svetlosti koje one emituju presudno utiče na kvalitet slike. Samo originalne LED trake su garancija da će vaš televizor imati isti kvalitet slike i prirodnost boja kao kada je bio nov.
Kako znati koje su originalne LED trake?
Pre popravke od servisa očekujete ponudu na kojoj mora biti oznaka dela koji se ugrađuje. LG ima sistem označavanja sa tri slova i osam brojeva, na primer: AGM 76149801, AGF78402101, AGF78662301… Samsung svoje LED trake obeležava sa dva slova BN i sedam brojeva, na primer: BN96-45913A, BN96-45954A… Turski VESTEL osmocifrenim brojem, na primer: 23494070, 23527036, 30099526…
Tehničari po pravilu nemaju mogućnost provere kvaliteta delova. To mogu samo instituti i laboratorije, pa se zato savesni tehničari drže originalnih delova. Kada su u pitanju delovi koji trebaju da pokažu trajnost više godina, onda je svako testiranje koje tehničari mogu da urade smešno. Pa zato treba ugraditi originalne LED trake a ne “kvalitetne” zamenske trake proverene iskusnim njuhom “iskusnog” tehničara. Za razliku od nekih drugih delova i sklopova, da li su ugrađene originalne LED trake lako je uočiti po kvalitetu slike. Nijanse boja i osvetljaj sa zamenskim trakama nikad nisu iste kao što je televizor imao kao nov.
Kolika je razlika u kvalitetu slike originalnih i zamenskih LED traka?
I najjeftiniji televizori sa originalnim fabričkim LED trakama imaju bolju sliku od najskupljih televizora u koje su ugrađene zamenske LED trake. Ovo je logično obzirom da se iza tih najjeftinijih televizora pod nekim privatnim brendom kriju moćni kineski giganti kakvi su: TCL, KONKA, Hisense, TPV, Skyworth… koji imaju kvalitet proizvodnje, laboratorija i ispitnih stanica nama nezamislivo visok. Razlog su astronomske serije koje omogućavaju isplativost i tehnološki najskupljih rešenja. Zamenske trake proizvode se u serijama više miliona puta manjim od prve ugradnje pa je nemoguće očekivati tehnološka rešenja kao kod prve ugradnje. Sa zamenskim LED trakama sigurno je jedino da spektar boja i kvalitet slike neće biti isti kao što je bio na novom televizoru, sve ostalo je pod znakom pitanja (trajnost, pouzdanost, bezbednost).
Nema slike na televizoru?
Nema slike na televizoru
Kod ovakve manifestacije postoje tri potpuno različite neispravnosti.
1. Neispravno pozadinsko osvetljenje:
Pregorevanje jedne od redno vezanih dioda čini prekid strujnog kola i taman ekran. Ovo je lako potvrditi ako se svetlo iz spoljnog izvora uperi u displej (ekran) pod oštrim uglom (moguće je uočiti sliku). To znači da su displej i elektronika ispravni, ali je neispravno pozadinsko osvetljenje. Sve o načinu ove popravke opisano je u prvom pitanju.
2. Neispravan displej:
Druga neispravnost vezana za ovu manifestaciju je neispravan displej.
3. Neispravna elektronika:
Treća je neispravna elektronika. Da bi se utvrdilo da li je jedna od ove dve neispravnosti, neophodan je pregled u servisu i električna merenja.
Da li je popravka isplativa?
Isplativost popravke
Za odluku o tome da li televizor treba popraviti ili kupiti nov, potrebno je znati koja je neispravnost, koja je cena popravke i koja je trajnost televizora nakon popravke. Pod trajnošću televizora nakon popravke ne mislimo samo na trajnost ugrađenih delova nego na ukupnu procenjenu trajnost. Naravno, servisi mogu dati garanciju samo na ugrađeni deo, a ne na čitav televizor. To može samo fabrika, ali savestan tehničar može dati procenu očekivane trajnosti.
Ako je neispravno pozadinsko svetlo i ono se obnovi originalnim setom traka, taj televizor će imati trajnost kao i fabrički, sa veoma malim rizikom od otkaza neke od elektronskih komponenti. Ali ako je neispravnost neka druga i zahteva investiciju na više od tri godine starom televizoru, onda je verovatnoća otkaza pozadinskog osvetljenja izvesna i isplativost takve popravke upitna.
Naime, iako je procenjeni vek popravljenog sklopa veliki, procenjeni vek televizora ograničen je stepenom potrošenosti LED traka pozadinskog osvetljenja (opisano u prvom pitanju). Kupac koji ima ove podatke lako će uporediti cenu popravke sa cenom novog i odlučiti. Ako želimo kvalitet slike kao kod novog televizora i poredimo cenu popravke sa cenom novog televizora, u ovoj kalkulaciji treba uzeti u obzir cenu popravke sa originalnim LED trakama.
Neispravnosti koje možemo sami otkloniti
Neispravnosti koje možemo sami otkloniti
Većina novih smart televizora vremenom može imati softverske probleme koje korisnik može otkloniti jednostavnim pokretanjem ažuriranja softvera. Ovo ažuriranje se povlači sa servera proizvođača i po pravilu donosi najnoviju verziju. Moguće je aktivirati i automatsko ažuriranje, a to vam preporučujemo samo na televizorima koji imaju licencirani operativni sistem (Android, Tizen, WebOS, Vidaa).
Kod televizora koji koriste nelicencirane operativne sisteme, najčešće nelicencirani Android, ažuriranje softvera ne treba raditi preventivno ni automatski, jer je moguće da nakon toga ostane potpuno nefunkcionalan.
Napomena: Koliko god da ažuriranje traje, ne treba ga prekidati isključivanjem televizora iz električne mreže.
Polomljen displej?
Polomljen displej
Nažalost, ovo je čest uzrok neispravnosti i nije vidljiv ili je teško vidljiv na isključenom televizoru. Razlog je što je preko staklenog dela displeja zalepljena elastična tamna antirefleksiona folija, veoma kvalitetna i značajne debljine, pa se kroz nju na ugašenom televizoru ne vidi skoro ništa.
Ali, ako televizor uključimo, tada će se lako videti lom. Taj lom je lako prepoznati kao i svaki drugi lom stakla – to je karakteristična fizička pojava krtog loma, gde se od mesta udara šire zrakasto izlomljene nepravilne linije. Nekada je kod manjih udara dovoljno uočiti bilo kakvu kosu linijicu, čak i reda veličine milimetra, koja odaje lom. Displej ima samo horizontalne i vertikalne adrese i svaka kosa linija odaje lom.
Čak i ako je lom mali, popravka je moguća samo zamenom displeja (matrice) i nažalost, skupa pa često i neracionalno skupa.
Loš kvalitet zvuka na televizoru?
Loš kvalitet zvuka
Ovo je u najvećem broju slučajeva problem koji sami možete rešiti. Ako je vaš televizor povezan na kablovski prijemnik (set top box), onda je potrebno da na daljinskom upravljaču od kablovskog prijemnika povećate ton na maksimalnu vrednost i ostavite tako trajno, a zatim na daljinskom upravljaču od televizora regulišete nivo tona po želji i potrebi.
Problem nastaje ako se sa daljinskim upravljačem od kablovskog prijemnika reguliše ton po želji, a na daljinskom od televizora u meniju televizora ton bude na maksimalnoj vrednosti ili blizu maksimalne. Tada izlazno tonsko pojačalo u televizoru radi sa maksimalnom snagom, a kao i svako pojačalo u tom režimu, ima najveća izobličenja.
Zato je potrebno ne ograničavati ulazni nivo tona nego podići na maksimum sa daljinskim upravljačem kablovskog prijemnika (prepoznati meni kablovskog prijemnika), a nivo tona na izlaznom pojačalu televizora podešavati po želji daljinskim upravljačem televizora. Veoma često se u praksi sreće upravo suprotno, što čini zvuk lošim i govor nerazgovetnim.
Osim toga, ovakvim pogrešnim podešavanjem i upotrebom, ako je izlazno pojačalo televizora na maksimalnoj ili blizu maksimalne vrednosti, samo pojačalo radi blizu maksimalne snage i može zbog toga otkazati. Ovo je onda problem koji se mora rešavati u servisu i može biti neprijatno skup obzirom da je kod svih novih televizora tonski izlazni stepen integrisan na procesorskoj ploči.
Nema zvuka na televizoru?
Nema zvuka na televizoru
Ako televizor koristimo povezan putem HDMI kabla na kablovski prijemnik, prvo što možete sami uraditi je da isključite kablovski prijemnik iz struje, sačekate 1 minut i ponovo ga uključite. Nakon što se sistem ponovo podigne, velika je verovatnoća da će se ton ponovo pojaviti i da vam neće biti potrebna servisna intervencija.
Ako zvuka i dalje nema, pre odlaska u servis treba prekontrolisati podešavanja u televizoru vezana za izbor izlaza zvuka. U meniju televizora se nudi izlaz na sopstvene zvučnike ili na izlaz na neki drugi povezan uređaj.
Neispravan daljinski upravljač?
Neispravnost daljinskog upravljača
Po načinu emitovanja postoje dva tipa daljinskih upravljača:
Infrared (IR) daljinski upravljači
Bluetooth daljinski upravljači
Daljinski upravljači koji rade na principu modulacije Infrared svetlosti mogu samo da pošalju signal, funkcionišu isključivo sa jednosmernom komandom od daljinskog ka televizoru i nemaju mogućnost upravljanja glasom ni pokretom. Njihov rad i emitovanje je moguće videti ako se predajna dioda usmeri ka kameri mobilnog telefona; kamera će prikazati emitovanje koje je našem oku nevidljivo.
Ako vidimo emitovanje, daljinski upravljač je najverovatnije ispravan sa 99% verovatnoće. Postoji mala mogućnost da povratna impulsija (kod, protokol i sistem koda) kojim je svetlost modulisana nije ispravna, pa da i pored emitovanja signala ipak nema funkciju. Infrared(IR) daljinski upravljači nisu skupi, pa je popravka neracionalna.
Ako ipak trebamo pouzdano testiranje IR daljinskog upravljača, na raspolaganju i u ponudi imamo tester STV IR test 1. Testiranje je jednostavno i uvek ga možete uraditi bez troškova u servisu televizora TV Spektar u Novom Sadu.
Daljinski upravljači koji imaju mogućnost upravljanja glasom ili pokretom poseduju dvosmernu komunikaciju sa televizorom i koriste Bluetooth tehnologiju. Da bi mogli da funkcionišu na vašem televizoru, potrebno je da se izvrši uparivanje. Ovaj postupak je jednostavan i neophodan čak i ako postojeći neispravan daljinski upravljač zamenjujete novim. Svakako, pre kupovine novog, treba prvo pokušati još jednom prijavu postojećeg daljinskog upravljača.
Vertikalne linije na ekranu?
Vertikalne linije na ekranu
Ovu neispravnost u najvećem broju slučajeva uzrokuje neispravan displej, tačnije deo koji se nalazi u flat kablu odgovoran za prenos signala sa elektronske ploče na staklenu matricu. Postoji mogućnost lepljenja flat kabla na staklenu matricu specijalnim mašinama koje to rade pod pritiskom i temperaturom.
Prilikom odlučivanja o ovoj popravci, koja zahteva investiciono ulaganje, racionalno je uzeti u obzir i zamenu kompletnog seta originalnih LED traka, s obzirom da je rasklapanje već neophodno, a zamena LED traka rešava problem njihove potrošenosti. Na žalost, zbog ovih troškova često prelazi prihvatljivu investiciju, imajući u vidu cenu novih uređaja.
Naravno, uvek je bolje popraviti zamenom displeja novim, ali je tada opravdanost ovakve investicije još manje verovatna. Izuzetno, neki modeli Samsunga imaju relativno povoljne cene kompletnog sklopa displeja, matrice i pozadinskog osvetljenja, pa je ovde trajnost nakon popravke ista kao kod novog televizora.
Televizor se teško uključuje nakon isključivanja iz mrežnog napona?
Televizor se teško uključuje nakon isključivanja iz mrežnog napona
Ova neispravnost najčešće je vezana za uređaje starije od 5 godina. Prvo se manifestuje kao duže blinkanje standby lampice, a zatim se to vreme produžava i u kasnijim fazama zahteva višestruko ponovljeno pokretanje da bi se televizor konačno uključio. Kada se uključi, TV radi normalno do sledećeg isključivanja.
Ovo najčešće uzrok ima neispravne elektrolitske kondenzatore u mrežnom stepenu, koji gube kapacitet i time onemogućavaju normalan rad. Nakon više pokušaja i zagrevanja tih elektrolitskih kondenzatora, njihov se kapacitet približi nominalnom i TV se uključi. Servis televizora sa ovakvom greškom je vrlo jednostavan i sa veoma malim troškovima.
Važno je napomenuti da je potrebno doneti TV u servis što je moguće ranije kako bi se izbegle dodatne štete. Iako mala neispravnost u početku, nijedna neispravnost na proizvodu neće se sama otkloniti. Pravovremenim dolaskom u servis televizora i u ovom slučaju može se uštedeti novac.
Tamne fleke na slici?
Tamne fleke na slici
Ako su na slici vidljive fleke u vidu zatamnjenja, nepravilnog oblika i rasporeda, radi se o zaprljanosti difuzne folije ispred matrice (displeja). Ova neispravnost se rešava jednostavnim čišćenjem, ali iziskuje rasklapanje sklopa displeja što znači trošak od jednog pa i više sati servisera, zavisno od veličine i konstrukcije.
Zaprljanost potiče od prašine u vazduhu i može se ponoviti nakon čišćenja, naročito ako televizor radi u prizemnom objektu ili objektu niže spratnosti. Moguće je da se kod nekih modela televizora ovo dešava retko, što je uslovljeno stepenom antistatičnosti samih plastičnih materijala od kojih se izrađuju difuzione folije
Popravke u garantnom roku
Popravke u garantnom roku
TV Spektar je servis televizora u Novom Sadu koji ima iskustva za popravku u garantnom roku Samsung, LG, JVC, Vox, Vivax, Telefunken, Hyundai, Grundig… televizora. Svi proizvođači imaju neke uslove i pravila kojih se kao ovlašćeni servis moramo pridržavati.
Zajedničko za sve je da neispravnosti nastale fizičkim oštećenjem (lom ili tečnost prosuta u televizor), neadekvatnom upotrebom ili neuslovnim držanjem nisu odgovornost proizvođača i ne prihvataju se kao garantna popravka. Osim mehaničkog delovanja, štetu na vašem televizoru može spolja izazvati i prenapon koji može biti od neispravnosti u distributivnom sistemu električne energije i kao posledica elektrostatičkog udara tokom grmljavine.
U neuslovnom držanju, u televizor se mogu useliti insekti i bube u velikom broju i takođe izazvati štetu za koju proizvođač ne može snositi odgovornost. Sve neispravnosti koje su nastale tokom normalne upotrebe se popravljaju o trošku proizvođača ili uvoznika.
Zaključak je da treba sačuvati garantni list i fiskalni račun, kao i svoj uređaj od spoljnog oštećenja. Napomena: pre odlaska na put isključiti televizor iz električne mreže i antenske ili kablovske instalacije, čak i ako je televizor u garantnom roku.